Svenska Basset Hound Sällskapet

Medlemsnr SBHS:

Lösenord:

UTSTÄLLNINGAR JULI 2016

Maila resultat och bilder till webmaster@sbhs.se

Utställningar 2016

SKK Stora Stockholm, 3 december

Domare: Dianne Spavin, England
42 Basset Hound



BIR Geyron's Forever my Friend, SE V-16
Bhkl-2 Swede Sun's Bertil
Bhkl-3 Swede Sun's Bazthian
Bhkl-4 Good Mind's Mine Mine
Cert Hopeless Winkie Wankie Woo, SE JV-16

BIM Cert Magdaforssens Bedazon, SE JV-16 SE V-16
Btkl-2 Bassbuddy Holly Hunter
Btkl-3 Magdaforssens Gunzon
Btkl-4 Swede Sun's Beata



BIR veteran Geyron's Créme de Caramel, SE VV-16

Bästa uppfödargrupp Swede Sun's kennel

Bästa avelsgrupp Swede Sun's Ålena



SKK Lilla Stockholm, 2 december

Domare: Hans Erhard Grüttner, Tyskland
32 Basset Hound



BIR Geyron's Forever my Friend
Bhkl-2 Swede Sun's Fonzie
Bhkl-3 Cert Championat Good Mind's Mine Mine
Bhkl-4 Bustassens Hermulen

BIM Honeycar's Unic
Btkl-2 Cert Honeycar's Zara Picasso
Btkl-3 Bassbuddy Holly Hunter
Btkl-4 Your Highness Lady Lillan Lolland

BIR-veteran Honeycar's Unic



Certtik Honeycar's Zara Picasso



SBaK N-Ö Visby, Gotland, 19 november

Domare: Hans Almgren



BIR-valp Longlow's Quickwitted-N-Smashnhot



BIR Swede Sun's Balder

BIM Swede Sun's Ävita
Btkl-2 Swede Sun's Beata



SKK Växjö, 4 november

Domare: Tomasz Borkowski

BIR-valp Ludwig Gloomy Clown



BIG-4 BIR Cacib Swede Sun's Bertil
Bhkl-2 R-cacib Swede Sun’s Bazthian
Bhkl-3 Cert Bustassens Danny Kay
Bhkl-4 Gucci Gloomy Clown

BIM Cacib Basbuddy Holly Hunter
Btkl-2 Cert Cockerstengls BazzePrima
Btkl-3 R-cert Bustassens Tulippa
Btkl-4 R-cacib Swede Sun's Åfelia



BIS-1 Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SBHS Sundsvall, 16 oktober

Domare: Per Lundström



BIR-valp Affections Grand Slam
BIM-valp Longlow's Quickwitted-N-Smashnhot



BIR Geyron's Give Me Five
Bhkl-2 Swede Sun’s Bazthian
Bhkl-3 Cert Bustassens Scooby-Doo
Bhkl-4 Honeycar's Tucker

BIM Basbuddy Holly Hunter
Btkl-2 Cert Honeycar's Zara Picasso
Btkl-3 Honeycar's Unic

BIR-veteran Honeycar's Unic
BIM-veteran Honeycar's Tucker



Bästa uppfödargrupp HP Honeycar's kennel



Certhane Bustassens Scooby-Doo



Certtik Honeycar's Zara Picasso



SKK Sundsvall, 15 oktober

Domare: Jocelyn M Gagne, Kanada





BIG-1 BIR Cacib Geyron's Give Me Five
Bhkl-2 R-Cacib Swede Sun's Bazthian
Bhkl-3 Cert Bustassens Scooby-Doo
Bhkl-4 Swede Sun's Balder

BIM Cert Cacib Svenskt + Nordiskt championat Bassbuddy Holly Hunter
Btkl-2 R-Cacib Swede Sun's Beata
Btkl-3 Honeycar's Unic
Btkl-4 R-cert Magdaforssens Chococino

BIR-veteran Honeycar's Unic
BIM-veteran Honeycar's Tucker



Bästa uppfödargrupp HP Honeycar's Kennel



SBaK N-Ö Kungsör, 24 september

Domare: Liz-Beth Carlsson Liljeqvist

BIS-1 BIR-valp Swede Sun's Leopold
BIM-valp Longlow's Queen-Of-All-Queens



BIS-1 BIR Swede Sun's Bertil
Bhkl-2 Geyron's Give Me Five
Bhkl-3 Swede Sun's Bazthian
Bhkl-4 Cert Magdaforssens Johanzon

BIM Cert Swede Sun's Henny
Btkl-2 R-cert BIS-1 Junior Bustassens Welma Dinkley
Btkl-3 Bugler Hill's Alicia

BIS-4 BIR-veteran Bugler Hill's Alicia

BIS-2 Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Eslöv, 11 september

Domare: Bertil Lundgren

BIR-valp Swede Sun's Kiwi



BIG-3 BIR Cacib Swede Sun's Henny

BIM Cacib Swede Sun's Gazton
Bhkl-2 R-Cacib Swede Sun's Bazthian
Bhkl-3 Swede Sun's Bertil
Bhkl-4 Cert Svensk champion Bobass Tom Tom

BIR-veteran Affections Zuperb



BIS-1 Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Gimo, 10 september

Domare: Jens Myrman



BIR-valp Affections Felicity



BIR Honeycar's Unic
Btkl-2 Affections Don't Forget Me

BIM Cert Honeycar's Zimmer Man
Bhkl-2 Honeycar's Tucker
Bhkl-3 R-cert Affections Elegant Man

BIR-veteran Honeycar's Unic
BIM-veteran Honeycar's Tucker



Bästa uppfödargrupp HP Honeycar's Kennel



SKK Högbo, 4 september

Domare: Refet Hadzic, Bosnien-Hhercegovina

BIR-valp Affections Felicity



BIR Cacib Geyron's Give Me Five
Bhkl-2 R-Cacib Swede Sun's Bazthian

BIM Cert Cacib Swede Sun's Henny
Btkl-2 R-Cacib Swede Sun's Beata

Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Öland, 3 september

Domare: Anita Whitmarsh



BIR Cert Magdaforssens Johanzon



SBaK Öst Skedhult, Eksjö, 27 augusti

Domare: Per C Knudsen



BIS-3 BIR Geyron's Give Me Five
Btkl-2 Cert Magdaforssens Johanzon
Btkl-3 Honeycar's Yugo
Btkl-4 Honeycar's Tucker
R-cert Honeycar's Zimmer Man

BIM Honeycars's Unic
Btkl-2 Bassestugans Bojan Bamyl
Btkl-3 Cert Honeycar's Zara Picasso


Cert Magdaforssens Johanzon


R-cert Honeycar's Zimmer Man & Cert Honeycar's Zara Picasso



BIS-1 BIR-veteran Honeycars's Unic
BIM-veteran Honeycar's Tucker



BIS-1 Bästa Uppfödargrupp Honeycar's kennel



SBaK Väst Tånga Hed, Vårgårda, 21 augusti

Domare: Domare Elisabeth Moseby
Domare valpar: Gunnar Furuvik



BIS-3 BIR-valp Bustassen Lilla My



BIS-3 BIR Magdaforssens Highland Queen
Btkl-2 Cert Magdaforssens Bedazon

BIM Swede Sun's Bazthian
Bhkl-2 Cert Baltik Show Igor

BIS-3 BIR-veteran Bassestugans Bojan Bamyl



Juniorer
BIR Baltik Show Igor
BIM Magdaforssens Bedazon



SKK Eskilstuna, 21 augusti

Domare: Göran Hallberger



BIR-valp Bustassens Tulippa



BIR Cert Swede Sun's Isabelle



SKK Norrköping, 20 augusti

Domare: Per Lundström



BIG-1 BIR Swede Sun's Gazton
Btkl-2 Cert Magdaforssens Johanzon

BIM Swede Sun's Henny


Cert Magdaforssens Johanzon


BIG-1 BIR Swede Sun's Gazton



SKK Askersund, 14 augusti

Domare: Markku Mähönen, Finland



BIR Cert Cacib Swede Sun's Henny

BIM Cacib Swede Sun's Gazton
Bhkl-2 R-cacib Geyron's Forever My Friend
Bhkl-3 Affections Youngster

BIR-veteran Affections Youngster



SKK Arctic Circle Show, Överkalix, 13 augusti

Domare: Nina Karlsdotter, gruppdomare: Zeferino Jose Silva, Portugal



BIG-4 BIR Cert Svensk + Nordisk champion Lake Park Quentin

BIM Strongnecks Alice

BIR-veteran Strongnecks Alice



SKK Ronneby, 13 augusti

Domare: Erling Kjaer Pedersen, Danmark

BIR Swede Sun's Grizzly
Bhkl-2 Cert Bustassens Danny Kaye

BIR-veteran Affections Zuperb



SKK Svenstavik, 7 augusti

Domare: Jens Myrman



BIG-1 BIR Cacib Swede Sun’s Balder
Bhkl-2 R-cacib Geyron’s Give Me Five
Bhkl-3 Cert Bustassens Scooby-Doo



SKK Gotland Dog Show, 7 augusti

Domare: Gitte Finnich Pedersen



BIR-valp Affections Fair Chance



BIR Cert Cacib Championat Brumbasse's Bessie
Btkl-2 R-cert Magdaforssens Gunzon



SKK Gotland Dog Show, 6 augusti

Domare: Eva Jönsson

Domare valpar:

BIR-valp Affections Fair Chance

BIR Affections Back To Reality



SBaK Ransäter, 31 juli

Domare: Göran Hallberger





SKK Ransäter, 30 juli

Domare: Bertil Lundgren



BIR Cacib Swede Sun's Bazthian
Bhkl-2 R-cacib Swede Sun's Gazton

BIM Cacib Magdaforssens Highland Queen
Btkl-2 Cert R-cacib Swede Sun's Henny
Btkl-3 Affections Back To Reality



SBHS Club Show, 24 juli

Domare: Phil Freer, England

Bilder och resultat

BIS-1 BIR-valp (4-6 mån) Swede Sun’s Lillemor
BIS-2 BIM-valp (4-6 mån) Ludwig Gloomy Clown

BIS-1 BIR-valp (6-9 mån) Bustassens Tulippa
BIS-2 BIM-val (6-9 mån) Bustassens Hemulen

BIS-1 1 BIR Swede Sun's Bertil
Bhkl-2 Nhabira Lebohéme
Bhkl-3 Swede Sun's Bazthian
Bhkl-4 Cert Honeycar's Zimmer Man
R-Cert Magdaforssens Bernhard


BIS-2 BIM Swede Sun's Åfelia
Btkl-2 Cert Magdaforssens Bedazon
Btkl-3 Magdaforssens Highland Queen
Btkl-4 R-cert Honeycar's Zara Picasso

BIS-1 BIR-veteran Geyron's Créme De Caramel

BIS-1 Bästa uppfödargrupp Swede Sun’s Kennel

BIS-1 Bästa avelsgrupp Swede Sun’s Åfelia




SKK Köping, 23 juli

Domare: Benny Blidh von Schedvin



BIR Cert Magdaforssens Johanzon

BIM Cert Magdaforssens Gunzon



SKK Piteå, 16 juli

Domare: Per Iversen

BIR-valp Bassmanian d'Artagnan



BIR Cacib Kaijanlammen Abha
Btkl-2 Basstrick´s Fall For Me
Btkl-3 R-cacib Magdaforssens Highland Queen


Btkl-4 Cert Newdown Bassets Unforgettable

BIM Cert Cacib Newdown Bassets Unbreakable Love
Bhkl-2 R-cacib Lake Park Quentin

BIR-veteran Basstrick´s Fall For Me



SKK Alfta, 9 juli

Domare: F R Lochs-Romans



BIR Cacib Geyron's Give Me Five
Bhkl-2 R-cacib Swede Sun's Balder
Bhkl-3 Cert Swede Sun's Fonzie
Bhkl-4 R-cert Bustassens Scooby-Doo

BIM Cacib Swede Sun's Alma
Btkl-2 R-cacib Affections Don't Forget Me



SKK Tvååker, 9 juli

Domare: Rolf Blessing Tyskland



BIR Longlow's Neither-A-Sinner-Or-Saint
Btkl-2 Cert Magdaforssens Gunzon

BIM Swede Sun's Bazthian
Bhkl-2 Swede Sun's Gazton
Bhkl-3 Cert Cockerstengls Bazzerosso



Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Tvååker, 8 juli

Domare: Jan Ryk

BIR-valp ustassens Lilla My



BIR Cert Baltik Show Igor
Bhkl-2 Cacib R-cert Honeycar's Zimmer Man
Bhkl-3 R-cacib Swede sun's Gazton
Bhkl-4 Swede Sun's Bazthian

BIM Cert Magdaforssens Gunzon
Btkl-2 Cacib Longlow's Neither-A-Sinner-Or-Saint
Btkl-3 R-cert R-cacib Swede Sun's Henny
Btkl-4 Edenlyckan's Vackravandra

BIR-veteran Jai Baltazar

Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Borås, 2 juli

Domare: Csaba Zsolt Lokodi, Rumänien

BIR-valp Bassador Popper
BIM-valp Bustassens Lilla My



BIR Gucci Gloomy Clown
Bhkl-2 Swede Sun's George
Bhkl-3 Cert Phabian Od Berounky
Bhkl-4 Swede Sun's Bazthian
R-cert Baltik Show Igor

BIM Cert Swede Sun's Henny
Btkl-2 Longlow's Neither-A-Sinner-Or-Saint



BIS-2 Bästa uppfödargrupp HP Swede Sun's kennel



SKK Gällivare, 2 juli

Domare: Arne Foss



BIG-2 BIR Cacib Magdaforssens Highland Queen



Btkl-2 Cert R-cacib Newdown Bassets Unforgettable

KALENDARIUM 2017

Juli 15

SBHS Tånga Hed, Vårgårda, Årsmöte

 

Oktober 8

SBHS Officiell utställning Sundsvall,

domare Lars Widén

Juli 16

SBHS Tånga Hed, Vårgårda, Club Show, domare Miss Sandra Thexton, England

 

November 18

SBaK N-Ö Gotland, Visby

 

 

September 16

SBaK N-Ö Kungsör

 

 

 

 

 

 

 

 

Maila bilder och material samt

resultat till:

 

webmaster@sbhs.se

Förslag på innehåll till hemsidan?

Kontakta webansvarig:

 

fredrikdunder@gmail.com

SBHS SPONSORER

Copyright © SBHS 2015-2016