Utställning 2019 jan-

UTSTÄLLNINGAR  2019 JANUARI - JUNI

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Vännäs SKK nat. 16 juni
Domare Ann Carlström


BIR Swede Sun’s Balder
BIM BIR Veteran Magdaforssens Highland Queen

 

”Simon” Geyron’s Give Me Five BIR idag på nat.utst i Leksand idag Bim Affections Back To Reality

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SKK Norrköping 1/6-19

 Skk Vänersborg 

SEUCH Honeycars Zimmerman
BOB NORDISK Cert
Judge B Blidh von Schedvin

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  

SBaK Syd Linneryd 190526
Domare: Eva Liljeqvist Borg
Antal: 13 + 1


BIR Valp HP Abrakadabra Lady Barnett's

BIS 4 BIR Bustassens Hera
BT2 Basbuddy Holly Hunter
BT3 Cert Cockerstengls Dressed For Success

BIM Cert Cockerstengls Opportunity Nox
BH2 Inkelink's Asher

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  

SBaK Syd Tingsryd
20 Maj 2019
Domare: Jeanette Balkan
Antal: 10 + 1 valp

BIS 2 BIR valp HP Abrakadabra Lady Barnett's

BIS 3 BIR Cert Bustassens Hera idag SEUCH
BT2 Basbuddy Holly Hunter
BT3 Cockerstengls Dressed for Success

BIM Giacomo Galopujaca Fufla
BH2 Cert Bassador Paddy idag SEUCH
BH3 Cockerstengls Opportunity Nox

BIS 2 Bästa uppfödargrupp med HP Kennel Cockerstengls

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SKK Piteå  25 maj
Domare: Eva Jönsson / Antoni Di Lorenzo

BIR Valp Hp Basseskogens Clara-Bella

BIR BIR Veteran BIS Veteran Magdaforssens Highland Queen

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SbaK Östersund 19 maj

Domare: Ulf Wall

3 valpar 5 vuxna



Bhkl-1 BIR BIG-1 BIS-3 Swede Sun´s Balder


Btkl-1 BIM Swede Sun´s Beata

Btkl-2 Cert Swede Sun´s Nora

Btkl-3 BIR Veteran Magdaforssens Highland Queen



BIR Valp Sagavägens Valentina

BIM Valp Sagavägens Fjodor


_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SBaK Mellan, Karlstad
Domare: Therese Johansson
Antal: 8+1


BIS-2 Valp BIR Valp Lutnia Galopujaca Fufla



BIS-1 BIR Geyron's Give Me Five
BH2 Cert Magdaforssens Cartado, därmed SEUCH
BH3 Bassador Paddy
BH4 Magdaforssens Vesuvio



BIM Cert Forever Long Ears Super Star



BIS-3 BIR Veteran Basseligans Sandra Bullock


___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nordic Dog Show 18 Maj 2019
Domare: Tuire Okkola


Antal: 4 + 1 valp


BIR Valp HP Abrakadabra Lady Barnett's


BIG-3 BIR, Cert, Nordisk Cert Oktawa Galopujaca Fufla därmed SEUCH
BT2 Swede Sun's Oxana


BIM, Nordisk Cert Swede Sun's Gazton


___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Gotlands jakthundsutställning 11 maj 2019
Roma kloster.  Domare Eva Nilsen


Inkelink's Bathsheba Cert och BIM  ny  SEVCH SEUCH

Hummelgaards Mars " Larsen" Cert och BIR

"Larsen" blev också BIS 1 unghund och BIS 2 i finalen.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 Västerås  27/4

Domare Karin Stenby


BIR o BIG-1 CH Swede Sun’s Gazton
2a hane med cert Swede Sun’s Oden

BIM med cert Swede Sun’s Pingla

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 


19 April Svensk Vinnare, Sundsvall
Domare: Mats Jonsson
Antal: 10

Bir SV-19 Basbuddy Holly Hunter 
Bt2 bir junior SV jv-19 cert Swede Sun ' s Nora
Bt3 Longlow Raising-Over-The-Rainbow


Bt4 bir SV-19 veteran  Affections Back To Reality

 
BIM SV-19 Swede Sun's Balder 
BH2 Cert Longlow's River-Deep-Mountain-High idag SE UCH

SV jv-19 Cockerstengls Opportunity Nox

 

Cockerstengls Opportunity Nox

 

Swede Sun ' s Nora

 

Longlow's River-Deep-Mountain-High idag SE UCH

 __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sydskånska kennelklubben 31 Mars.

Domare: Eva Liljekvist Borg

Antal:8


BIR Redcorner's Flutterby Feel Free

BT 2 Ozzy-Bozzy's Berit


BIM Cert Ozzy-Bozzy's Bassets Erling

BH 2 Cockerstengls Opportunity Nox

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


My Dog 2, Göteborg 6/1

Domare: Margaret O’Gorman

Antal: 15


BIR Redcorner’s Flutterby Feel Free

BT2 Bassereden’s Happiness

BT3 Magdaforssens Bedazon

BT4 Cert Ice Coffee Is My Destiny


BIM Swede Sun’s Gazton

BH2 Cert Cazzim’s Simply The Best, därmed SEUCH

BH3 Bustassens Scooby-Doo

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

My Dog dag 1, 190105

Domare: Elina Haapaneimi

Antal: 14


BIR, Nordic Cert Redcorner's Flutterby Feel Free

BT2 Swede Sun's Lillemor

BT3 Cert Bassereden's Happiness idag SE UCH

BT4 Magdaforssens Bedazon


BIR Junior Forever Long Ears Super Star


BIM Nordic Cert Swede Sun's Gazton

BH2 BIM Junior Cert Bassereden's Jailhouse Rock